Và al contegnud

fà/coniugazzion

De Wiktionary
Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda

fà (Temp sempliz de la coniugazzion) In questa pagina chì inn mostrad domà i temp sempliz de la coniugazzion.
I temp compost a inn fad su cont el meter denanz del participi passad del verb el so verb ausiliari al temp sempliz.
Per quell verb chì, el verb ausiliari per fà su i temp compost l'è: havé

Moeud Infinid

[modifega]

fà

Dialet

[modifega]

    Moeud Participi

    [modifega]
    Temp presentTemp passad
    - fad
    fait [1]

    Dialet

    [modifega]
    1. ↑ MI- : IPA: /fɒ:/IPA: /fa:/; NO- :IPA: /'fai/

    Moeud gerundi

    [modifega]
    Temp present
    fasend(o) [1]

    Dialet

    [modifega]
    1. ↑ MI- IPA: /fa'sendo/

    Moeud indicativ

    [modifega]
    Temp presentTemp imperfetTemp futur
    1^sing foo [1]

    foja [2]

    fasevi [3]

    favi [4]

    faroo [5]
    2^sing fee(t) [6] fasevet [7]

    favet [8]

    faree(t) [9]
    3^sing fa [10] faseva [11]

    fava [12]

    farà [13]
    1^plu fèm [14] fasevom [15]

    favom [16]

    farèm [17]
    2^plu fii [18]

    fasii [19]

    fasevov [20]

    favov [21]

    farii [22]
    3^plu fan [23] faseven [24]

    faven [25]

    farann [26]

    Dialet

    [modifega]
    1. ↑ (ir.) MI- IPA: /fu:/
    2. ↑ forma interrogativa MI-(arc.) IPA: /ˈfuja/
    3. ↑ (ir.) MI- IPA: /fa'zevi/
    4. ↑ MI- IPA: /'favi/
    5. ↑ MI- IPA: /fa'ru:/Lagh-IPA: /fa'ro:/
    6. ↑ MI- IPA: /fe:/, /'fe:t
    7. ↑ (ir.) MI- IPA: /'fazevet/
    8. ↑ MI- IPA: /'favet/
    9. ↑ MI- IPA: /fa're:/, /fa're:t/
    10. ↑ MI- IPA: /fa/
    11. ↑ (ir.) MI- IPA: /fa'zeva/
    12. ↑ MI- IPA: /'fava/
    13. ↑ MI- IPA: /fa'ra/
    14. ↑ (ir.) MI- IPA: /'fɛm/
    15. ↑ (ir.) MI- IPA: /fa'sevum/
    16. ↑ MI- IPA: /fa'vum/
    17. ↑ MI- IPA: /fa'rɛm/
    18. ↑ MI- IPA: /'fi:/
    19. ↑ (ir.) MI- IPA: /fa'zi:/
    20. ↑ (ir.) MI- IPA: /fa'zevuf/
    21. ↑ MI- IPA: /fa'vuf/
    22. ↑ MI- IPA: /fa'ri:/
    23. ↑ (ir.) MI- IPA: /'fan/
    24. ↑ (ir.) MI- IPA: /fa'zeven/
    25. ↑ MI- IPA: /fa'ven/
    26. ↑ MI- IPA: /fa'rã:/

    Moeud Consgiuntiv

    [modifega]
    Temp presentTemp imperfet
    1^sing faga [1] fasessi [2]
    2^sing faghet [3] fasesset [4]
    3^sing faga [5] fasess [6]
    1^plu fagom [7] fasessom [8]
    2^plu fagov [9] fasessov [10]
    3^plu faghen [11] fasessen [12]

    Dialet

    [modifega]
    1. ↑ (ir.) MI- IPA: /'faga/
    2. ↑ (ir.) MI- IPA: /fa'zɛssi/
    3. ↑ (ir.) MI- IPA: /'faget/
    4. ↑ (ir.) MI- IPA: /fa'zɛsset/
    5. ↑ (ir.) MI- IPA: /'faga/
    6. ↑ MI- IPA: /fa'zɛss/
    7. ↑ (ir.) MI- IPA: /'fagum/
    8. ↑ (ir.) MI- IPA: /fa'zɛssum/
    9. ↑ (ir.) MI- IPA: /'faguf/
    10. ↑ MI- IPA: /fa'zɛssof/
    11. ↑ (ir.) MI- IPA: /'fagen/
    12. ↑ MI- IPA: /fa'zɛssen/

    Moeud Condizzional

    [modifega]
    Temp present
    1^sing faria [1] fariss [2]
    2^sing fariet [3] farisset [4]
    3^sing faria [5] fariss [6]
    1^plu fariom [7] farissom [8]
    2^plu fariov [9] farissov [10]
    3^plu farien [11] farissen [12]

    Dialet

    [modifega]
    1. ↑ MI- IPA: /fa'ria/
    2. ↑ ? IPA: /fa'ris/
    3. ↑ MI- IPA: /fa'riet/
    4. ↑ ? IPA: /fa'risset/
    5. ↑ MI- IPA: /fa'ria/
    6. ↑ ? IPA: /fa'ris/
    7. ↑ MI- IPA: /fa'rium/
    8. ↑ ? IPA: /fa'rissum/
    9. ↑ MI- IPA: /fa'riuv/
    10. ↑ ? IPA: /fa'rissof/
    11. ↑ MI- IPA: /fa'rien/
    12. ↑ ? IPA: /fa'rissen/

    Moeud Imperativ

    [modifega]
    Temp present
    1^sing -
    2^sing fà [1]
    3^sing faga [2]
    1^plu fèm [3]

    fasèm [4]

    2^plu fasii [5]

    fii [6]

    3^plu faghen [7]

    Dialet

    [modifega]
    1. ↑ MI- IPA: /fa/
    2. ↑ (ir.) MI- IPA: /'faga/
    3. ↑ MI- IPA: /fɛm/
    4. ↑ (ir.) MI- IPA: /fa'zɛm/
    5. ↑ (ir.) MI- IPA: /fa'zi:/
    6. ↑ (ir.) MI- IPA: /fa'zi:/
    7. ↑ (ir.) MI- IPA: /'fagen/

    Riferiment

    • Circolo Filologico Milanese (2018). Dizionario Milanese. Antonio Vallardi, pag. XXVII. ISBN 978-88-6987-846-6.

    (ir.) = iregolar