dà/coniugazzion

De Wiktionary
Salta a la navigazzion Và a cercà
Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda

Flag of Milan.svg Lombard[modifega]

→ Temp sempliz de la coniugazzion

In questa pagina chì inn mostrad domà i temp sempliz de la conjugazzion.
I temp compost vegnen fad su cont el meter denanz del participi passad del verb el so verb ausiliari al temp sempliz.
Per quell verb chì, el verb ausiliari per fà su i temp compost l'è: havè'

Moeud Infinid[modifega]

Dialet[modifega]


Moeud Participi[modifega]

Temp present Temp passad
- fad [1]

Dialet[modifega]

  1. MI- IPA: /dɒ:/IPA: /da:/; NO- IPA: /'dai/

Moeud gerundi[modifega]

Temp present
dando

Dialet[modifega]


Moeud indicativ[modifega]

Temp present Temp imperfet Temp futur
1^sing doo [1] davi [2] daroo [3]
2^sing dee(t) [4] davet [5] daree(t) [6]
3^sing da [7] dava [8] darà [9]
1^plu dèm [10] davom [11] darèm [12]
2^plu dii [13] davov [14] darii [15]
3^plu dan [16] daven [17] darann [18]

Dialet[modifega]

  1. (ir.) MI- IPA: /du:/
  2. MI- IPA: /'davi/
  3. MI- IPA: /'daru:/; Lagh-IPA: /'daro:/
  4. MI- IPA: /de:/, /'de:t
  5. MI- IPA: /'davet/
  6. MI- IPA: /da're:/, /da're:t/
  7. MI- IPA: /da/
  8. MI- IPA: /'dava/
  9. MI- IPA: /da'ra/
  10. (ir.) MI- IPA: /'dɛm/
  11. MI- IPA: /da'vum/
  12. MI- IPA: /da'rɛm/
  13. MI- IPA: /'di:/
  14. MI- IPA: /da'vuf/
  15. MI- IPA: /da'ri:/
  16. (ir.) MI- IPA: /'dan/
  17. MI- IPA: /'daven/
  18. MI- IPA: /da'rã:/

Moeud Consgiuntiv[modifega]

Temp present Temp imperfet
1^sing daga [1] dassi [2]
2^sing daghet [3] dasset [4]
3^sing daga [5] dass [6]
1^plu dagom [7] dassom [8]
2^plu dagov [9] dassov [10]
3^plu daghen [11] dassen [12]

Dialet[modifega]

  1. (ir.) MI- IPA: /'daga/
  2. MI- IPA: /'dassi/
  3. (ir.) MI- IPA: /'daget/
  4. MI- IPA: /'dasset/
  5. (ir.) MI- IPA: /'daga/
  6. MI- IPA: /'das/
  7. (ir.) MI- IPA: /'dagum/
  8. MI- IPA: /'dassum/
  9. (ir.) MI- IPA: /'daguf/
  10. MI- IPA: /'dassuf/
  11. (ir.) MI- IPA: /'dagen/
  12. MI- IPA: /'dassen/

Moeud Condizzional[modifega]

Temp present
1^sing daria [1] dariss [2]
2^sing dariet [3] darisset [4]
3^sing daria [5] dariss [6]
1^plu dariom [7] darissom [8]
2^plu dariov [9] darissov [10]
3^plu darien [11] darissen [12]

Dialet[modifega]

  1. MI- IPA: /da'ria/
  2. De scriver

IPA: /da'ris/

  • MI- IPA: /da'riet/
  • De scriver IPA: /da'risset/
  • MI- IPA: /da'ria/
  • De scriver IPA: /da'ris/
  • MI- IPA: /tra'rium/
  • De scriver IPA: /da'rissum/
  • MI- IPA: /da'riuv/
  • De scriver IPA: /da'rissof/
  • MI- IPA: /da'rien/
  • De scriver IPA: /da'rissen/
  • Moeud Imperativ[modifega]

    Temp present
    1^sing -
    2^sing [1]
    3^sing daga [2]
    1^plu dèm [3]
    2^plu [4]
    3^plu daghen [5]

    Dialet[modifega]

    1. MI- IPA: /da/
    2. (ir.) MI- IPA: /'daga/
    3. MI- IPA: /dɛm/
    4. MI- IPA: /de/
    5. (ir.) MI- IPA: /'dagen/

    Nuvola apps bookcase.pngRiferiment

    (ir.) = iregolar