Và al contegnud

dà/coniugazzion

De Wiktionary
Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda

dà (Temp sempliz de la coniugazzion) In questa pagina chì inn mostrad domà i temp sempliz de la coniugazzion.
I temp compost a inn fad su cont el meter denanz del participi passad del verb el so verb ausiliari al temp sempliz.
Per quell verb chì, el verb ausiliari per fà su i temp compost l'è: havé

Moeud Infinid

[modifega]

dà

Dialet

[modifega]

    Moeud Participi

    [modifega]
    Temp presentTemp passad
    - dad [1]

    Dialet

    [modifega]
    1. ↑ MI- IPA: /dɒ:/IPA: /da:/; NO- IPA: /'dai/

    Moeud gerundi

    [modifega]
    Temp present
    dando

    Dialet

    [modifega]

      Moeud indicativ

      [modifega]
      Temp presentTemp imperfetTemp futur
      1^sing doo [1] davi [2] daroo [3]
      2^sing dee(t) [4] davet [5] daree(t) [6]
      3^sing da [7] dava [8] darà [9]
      1^plu dèm [10] davom [11] darèm [12]
      2^plu dii [13] davov [14] darii [15]
      3^plu dan [16] daven [17] darann [18]

      Dialet

      [modifega]
      1. ↑ (ir.) MI- IPA: /du:/
      2. ↑ MI- IPA: /'davi/
      3. ↑ MI- IPA: /'daru:/; Lagh-IPA: /'daro:/
      4. ↑ MI- IPA: /de:/, /'de:t
      5. ↑ MI- IPA: /'davet/
      6. ↑ MI- IPA: /da're:/, /da're:t/
      7. ↑ MI- IPA: /da/
      8. ↑ MI- IPA: /'dava/
      9. ↑ MI- IPA: /da'ra/
      10. ↑ (ir.) MI- IPA: /'dɛm/
      11. ↑ MI- IPA: /da'vum/
      12. ↑ MI- IPA: /da'rɛm/
      13. ↑ MI- IPA: /'di:/
      14. ↑ MI- IPA: /da'vuf/
      15. ↑ MI- IPA: /da'ri:/
      16. ↑ (ir.) MI- IPA: /'dan/
      17. ↑ MI- IPA: /'daven/
      18. ↑ MI- IPA: /da'rã:/

      Moeud Consgiuntiv

      [modifega]
      Temp presentTemp imperfet
      1^sing daga [1] dassi [2]
      2^sing daghet [3] dasset [4]
      3^sing daga [5] dass [6]
      1^plu dagom [7] dassom [8]
      2^plu dagov [9] dassov [10]
      3^plu daghen [11] dassen [12]

      Dialet

      [modifega]
      1. ↑ (ir.) MI- IPA: /'daga/
      2. ↑ MI- IPA: /'dassi/
      3. ↑ (ir.) MI- IPA: /'daget/
      4. ↑ MI- IPA: /'dasset/
      5. ↑ (ir.) MI- IPA: /'daga/
      6. ↑ MI- IPA: /'das/
      7. ↑ (ir.) MI- IPA: /'dagum/
      8. ↑ MI- IPA: /'dassum/
      9. ↑ (ir.) MI- IPA: /'daguf/
      10. ↑ MI- IPA: /'dassuf/
      11. ↑ (ir.) MI- IPA: /'dagen/
      12. ↑ MI- IPA: /'dassen/

      Moeud Condizzional

      [modifega]
      Temp present
      1^sing daria [1] dariss [2]
      2^sing dariet [3] darisset [4]
      3^sing daria [5] dariss [6]
      1^plu dariom [7] darissom [8]
      2^plu dariov [9] darissov [10]
      3^plu darien [11] darissen [12]

      Dialet

      [modifega]
      1. ↑ MI- IPA: /da'ria/
      2. ↑ De scriver IPA: /da'ris/
      3. ↑ MI- IPA: /da'riet/
      4. ↑ De scriver IPA: /da'risset/
      5. ↑ MI- IPA: /da'ria/
      6. ↑ De scriver IPA: /da'ris/
      7. ↑ MI- IPA: /tra'rium/
      8. ↑ De scriver IPA: /da'rissum/
      9. ↑ MI- IPA: /da'riuv/
      10. ↑ De scriver IPA: /da'rissof/
      11. ↑ MI- IPA: /da'rien/
      12. ↑ De scriver IPA: /da'rissen/

      Moeud Imperativ

      [modifega]
      Temp present
      1^sing -
      2^sing dà [1]
      3^sing daga [2]
      1^plu dèm [3]
      2^plu dé [4]
      3^plu daghen [5]

      Dialet

      [modifega]
      1. ↑ MI- IPA: /da/
      2. ↑ (ir.) MI- IPA: /'daga/
      3. ↑ MI- IPA: /dɛm/
      4. ↑ MI- IPA: /de/
      5. ↑ (ir.) MI- IPA: /'dagen/

      Riferiment

      (ir.) = iregolar