Và al contegnud

savé/coniugazzion

De Wiktionary
Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda

Lombard[modifega]

savé (Temp sempliz de la coniugazzion)

In questa pagina chì inn mostrad domà i temp sempliz de la coniugazzion.
I temp compost a inn fad su cont el meter denanz del participi passad del verb el so verb ausiliari al temp sempliz.
Per quell verb chì, el verb ausiliari per fà su i temp compost l'è: havé

Moeud Infinid[modifega]

savé [1]

Dialet[modifega]

Moeud Participi[modifega]

Temp present Temp passad
sapient savud [1]

Dialet[modifega]

  1. MI- IPA: /sa'vyd/

Moeud gerundi[modifega]

Temp present
savend(o) [1]

Dialet[modifega]

  1. MI- IPA: /sa'vendo/

Moeud indicativ[modifega]

Temp present Temp imperfet Temp futur
1^sing soo [1]

soja [2]

savevi [3] savaroo [4]
2^sing see [5] savevet [6] savaree(t) [7]
3^sing sa [8] saveva [9] savarà [10]
1^plu sèm [11] savevom [12] savarèm [13]
2^plu savii [14]

sii [15]

savevov [16] savarii [17]
3^plu sann [18] saveven [19] savarann [20]

Dialet[modifega]

  1. (ir.) MI- IPA: /'su:/
  2. forma interrogativa MI-(arc.) IPA: /ˈsuja/
  3. MI- IPA: /sa'vevi/
  4. MI- IPA: /sava'ru:/
  5. (ir.) MI- IPA: /se:/
  6. MI- IPA: /'savevet/
  7. MI- IPA: /sava're:/, /sava're:t/
  8. (ir.) MI- IPA: /sa/
  9. MI- IPA: /sa'veva/
  10. MI- IPA: /sava'ra/
  11. (ir.) MI- IPA: /sɛm/
  12. MI- IPA: /sa'vevum/
  13. MI- IPA: /sava'rɛm/
  14. MI- IPA: /sa'vi:/
  15. (ir.) MI- IPA: /si:/
  16. MI- IPA: /sa'vevuf/
  17. MI- IPA: /sa'vari:/
  18. (ir.) MI- IPA: /'sã:/
  19. MI- IPA: /sa'veven/
  20. MI- IPA: /sa'varã:/

Moeud Consgiuntiv[modifega]

Temp present Temp imperfet
1^sing sapia [1] savessi [2]
2^sing sapiet [3] savesset [4]
3^sing sapia [5] savess [6]
1^plu sapiom [7] savessom [8]
2^plu savii [9]

sapiov [10]

savessov [11]
3^plu sapien [12] savessen [13]

Dialet[modifega]

  1. (ir.) MI- IPA: /'sapja/
  2. MI- IPA: /sa'vɛssi/
  3. (ir.) MI- IPA: /'sapjet/
  4. MI- IPA: /sa'vɛsset/
  5. (ir.) MI- IPA: /'sapja/
  6. MI- IPA: /sa'vɛs/
  7. (ir.) MI- IPA: /'sapiom/
  8. MI- IPA: /sa'vɛssum/
  9. MI- IPA: /sa'vi:/
  10. (ir.) MI- IPA: /sa'pjuv/
  11. MI- IPA: /sa'vɛssuf/
  12. (ir.) MI- IPA: /'sapjen/
  13. MI- IPA: /'savɛssen/

Moeud Condizzional[modifega]

Temp present
1^sing savaria [1]

savariss(i)[2]

2^sing savariet [3]

savarisset [4]

3^sing savaria [5]

savariss [6]

1^plu savariom [7]

savarissom [8]

2^plu savariov [9]

savarissov [10]

3^plu savarien [11]

savarissen [12]

Dialet[modifega]

  1. (ir.) MI- IPA: /sava'ria/
  2. De scriver

IPA: /sava'ris/

  • MI- IPA: /sava'riet/
  • De scriver IPA: /sava'risset/
  • MI- IPA: /sava’ria/
  • De scriver IPA: /sava'ris/
  • MI- IPA: /sava'rium/
  • De scriver IPA: /sava'rissum/
  • MI- IPA: /sava'riuf/
  • De scriver IPA: /sava'rissof/
  • MI- IPA: /sava'rien/
  • De scriver IPA: /sava'rissen/
  • Moeud Imperativ[modifega]

    Temp present
    1^sing -
    2^sing sappi [1]
    3^sing sapia [2]
    1^plu sèm [3]
    2^plu savì [4]
    3^plu sapien [5]

    Dialet[modifega]

    1. (ir.) MI- IPA: /'sappi/
    2. (ir.) MI- IPA: /'sapja/
    3. (ir.) MI- IPA: /sɛm/
    4. MI- IPA: /sa'vi/
    5. MI- IPA: /'sapjen/

    Riferiment

    • a gh'è nò i riferiment; se te voeulet, tàcheghei

    (ir.) = iregolar