Và al contegnud

andà/coniugazzion

De Wiktionary
Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda

Lombard[modifega]

andà (Temp sempliz de la coniugazzion)

In questa pagina chì inn mostrad domà i temp sempliz de la coniugazzion.
I temp compost a inn fad su cont el meter denanz del participi passad del verb el so verb ausiliari al temp sempliz.
Per quell verb chì, el verb ausiliari per fà su i temp compost l'è: vesser

Moeud Infinid[modifega]

andà [1][2]

Dialet[modifega]

Moeud Participi[modifega]

Temp present Temp passad
andant [1] andad [2]

nad [3]

Dialet[modifega]

Moeud gerundi[modifega]

Temp present
andand [1]

Dialet[modifega]

Moeud indicativ[modifega]

Temp present Temp imperfet Temp futur
1^sing voo [1]

voja [2]

andàvi [3]

nàvi [4]

andaróo [5]

naróo[6]

2^sing vee(t)[7] andàvet [8]

nàvet [9]

andaréet [10]

naréet[11]

3^sing va [12] andava [13]

nàva [14]

andarà [15]

narà [16]

1^plu vèm [17]

andèm [18] nèm [19]

andavom [20]

andàvem [21] nàvem [22] nàvom[23]

andarèm [24]

narèm [25]

2^plu vii [26]

andìi [27] nìi [28]

andàvov [29]

andàvev [30] nàvev [31] nàvov [32]

andarìi [33]

narìi [34]

3^plu vànn [35] andàven [36]

nàven [37]

andarànn [38]

narànn [39]

Dialet[modifega]

Moeud Consgiuntiv[modifega]

Temp present Temp imperfet
1^sing vàga [1]

nàga [2]

andàssi [3]

andèssi [4] nàssi [5]

2^sing vàghet [6]

nàghet [7]

andàsset [8]

nàsset [9]

3^sing vàga [10]

nàga [11]

andàss [12]

nàss [13]

1^plu vàgom [14]

nàghem [15] vàghem [16]

andàssom [17]

andàssem [18] nàssem [19]

2^plu vàgov [20]

andìi [21] nàghev [22] vàghev [23]

andàssov [24]

andàssev [25] nàssev [26]

3^plu vaghen [27]

nàghen [28]

andàssen [29]

nàssen [30]

Dialet[modifega]

  1. (ir.) MI- LC-
  2. (ir.) LC-
  3. MI- LC-
  4. LC-
  5. LC-
  6. (ir.) MI- LC-
  7. (ir.) LC-
  8. MI- LC-
  9. LC-
  10. (ir.) MI- LC-
  11. (ir.) LC-
  12. MI-
  13. LC-
  14. (ir.) MI-
  15. (ir.) LC-
  16. (ir.) LC-
  17. MI-
  18. LC-
  19. LC-
  20. (ir.) MI-
  21. MI-
  22. (ir.) LC-
  23. (ir.) LC-
  24. MI-
  25. LC-
  26. LC-
  27. (ir.) MI- LC-
  28. (ir.) LC-
  29. MI- LC-
  30. LC-

Moeud Condizzional[modifega]

Temp present
1^sing andarìa [1]

narìa [2] andarìss [3] andarèss [4] narèss [5] narèssi [6] andarìssi [7] andarèssi [8]

2^sing andarìet [9]

narìet [10] andarìsset [11] andarèsset [12] narèsset [13]

3^sing andarìa [14]

narìa [15] andarìss [16] andarèss [17] narèss [18]

1^plu andarìom [19]

andarìem [20] narìem [21] andarìssom [22] andarèssem [23] narèssem [24]

2^plu andarìov [25]

andarìev [26] narìev [27] andarìssov [28] andarèssev [29] narèssev [30]

3^plu andarìen [31]

narìen [32] andarìssen [33] andarèssen [34] narèssen [35]

Dialet[modifega]

Moeud Imperativ[modifega]

Temp present
1^sing
2^sing [1]
3^sing vàga [2]

nàga [3]

1^plu vèmm [4]

andèmm [5] nèmm [6]

2^plu andée [7]
3^plu vaghen [8]

nàghen [9]

Dialet[modifega]

  1. (ir.) MI- LC-
  2. (ir.) MI- LC-
  3. (ir.) LC-
  4. (ir.) MI- LC-
  5. MI- LC-
  6. LC-
  7. MI-
  8. (ir.) MI- LC-
  9. (ir.) LC-

Riferiment[modifega]

(ir.) = iregolar