indù

De Wiktionary

Lombard[modifega]

Verb

indù - scrivud con la Noeuva Ortografia Lombarda- dialet: MI-
→ Verb de la 3^ coniugazzion - infinid e participi passad iregolar - transitiv - ausiliari: havé (in lombard ocidental e alpin)/havégh (in lombard oriental)

Coniugazzion ►►► varda Come coniugà i verb regolar L'infinid (che l'è el titol de la vos) e 'l participi passad a inn irregolar. Per el participi passad varda chichinscì.
  1. (+ on quaivun + a + verb a l'infinid ... ) fà in manera che (on quaivun el decida + verb a l'infinid)
  2. (+ on quaivun + in + nom (situazzion minga bella)) fà in manera che on quaivun el corra dent (+ in + situazzion minga bella)
  3. (fis.) havégh come efet
  4. (filos.) tirà foeura el principi sgeneral a partì de di osservazzion particolar

Variant

Parolla Ortografia Dialet
indù Milanesa classica MI-
? Scriver Lombard -

Sillabazzion

in | dù

Parnonzia

IPA: /ĩːˈdu/ (dialet: MI- )

Etimologia / Derivazzion

la gh'è nò l'etimologia; se te voeulet, tàcheghela

Sinonim

(definizzion 1) tirà, ≈ convincer
(definizzion 2) tirà
(definizzion 3) (de sensazzion/emozzion) meter

Termen correlad

induzzion, indot

Traduzzion

Lengov A - Z

Riferiment