Apendice:Verb iregolar in lombard

De Wiktionary
Salta a la navigazzion Và a cercà
Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda
Te podet trovà 'sti contegnud chì anca in → Italian

Verb con tante forme iregolar[modifega]

Verbi regolar principai[modifega]

Asca i verb ausiliari, l’esist ona picola serie de verb che presenten tant forme iregolar. A , andà, , stà, trà, savè, vorè, podè, , dovè (scrivud scià in dialet milanes ma quell che l’è dii scià l’è valid per tut i dialet)[1].

A’ndàgh adree ai conligament chì de sota podarii trovà i coniugazzion di verbi iregolar pusse important:

conjugazzion de "fà"i
conjugazzion de "andà"
conjugazzion de "dà"
conjugazzion de "trà"
conjugazzion de "stà"
conjugazzion de "savè"
conjugazzion de "podè"
conjugazzion de "dì"
conjugazzion de "dovè"

L’è de notà che amalastant la soa iregolarità de lor, la manera de coniugà "fà", "trà", "dà", "stà" la sia compagna.

Note[modifega]

  1. El verb dovè l’è drovà assosenn de rar, e de solit per l’influss de l’italian. De norma, in lombard, al so post a se drova la costruzzion havégh de + infinid (compagn del to have to + infinid in ingles)

Verb con terminazzion in -ù e in -oeu[modifega]

A inn poeu de vesser sagnalade do serie de verbi regolar che poden però vesser considerad come regolar con di furbarie piscinine, a inn:

  • Verb con terminazzion in -ù (prodù, tradù, dedù...:; i poden vesser considerad regolar (via che i sò participi passad in d’un quai dialet e oviament el so infinid, varda el paragraf che 'l ven) a sgiontàgh ona "s" o ben a inn conjugad compagn se ‘l sò infinid el fudess produser, traduser, o ‘na "c" per la formazzion di participi passad in di dialet indove l’è regolar (per esempi el dialet milanes indove che ‘l participi passad de prodù l’è producid).
  • Verb con terminazzion in -oeu (toeu, distoeu...): i poden vesser considerad regolar (via che i sò participi passad in d’un quai dialet e oviament el so infinid, varda el paragraf che 'l ven) a sgiontàgh ‘na "v" (o ona "g" a seconda del dialet) o ben a inn conjugad compagn se ‘l sò infinid el fudess toeuver, distoeuver...

Verb con terminazzion in -egnì/-egn[modifega]

I verb con quella terminazzion chì, asca la possibil iregolarità in del participi passad (varda i paragraf chì de sota), in diversi dialet presenten ona iregolarità piscina in di vos del (present indicativ) senza desinenza o ben domà la 3^ singolar in lombard ocidental e la 3^ singolar, la 1^ e la 3^ plural in lombard oriental. Quella iregolarità chì l'è el finì con -n inveci che con -gn.
Per esempi:
in dialet milanes: verb "tegnì"
Present indicativ: mi tegni; ti te tegnet, lù el ten, num tegnom, vialter tegnii, lor (i) tegnen.

in dialet bergamasch: verb "tegn"
Present indicativ: mi tegne; ti te tegnet, lù el ten, noter am ten, voter tegnii, lor ten.
poeu per i regole del pronuncia in dialet bergamasch la "n" final deperlee la se pronuncia minga.

Iregolarità per apofonia[modifega]

On'altra iregolarità prevedibil l’è l'apofonia, a bon cunt l’è la trasformazzion de "o" in "oeu" in lombard ocidental o "u" in "oeu" in lombard oriental per quaivoeuna di forma verbai. Chichinscì a l’è mostrad domà l’esempi del verb "vorè" in dialet milanes , siben che l’apofonia la ghe sia in tut i verb de do sillabe che gh’hann ‘na "o" in la penultima sillaba minga ligada a consonant (prima de consonant "v", "r"/"l", "g", "j" o "d") compagn de "trovà", "mojà", "drovà" eccetera...

Voré (dialet milanes)
Indicativ present Indicativ imperfet Indicativ futur Consgiuntiv present Consgiuntiv passad Condizzional Imperativ present
MI voeuri vorevi voraroo voeura voressi voraria/vorariss/vorarissi -
Ti te voeuret vorevet voraree(t) voeuret voresset vorariet/vorarisset voeur!
Lù el /lee la voeur voreva vorarà voeura voress voraria/vorariss voeura!
Nun voeurom vorevom vorarèm voeurom voressom vorariom/vorarissom vorèm!
Vialter vorii vorevov vorarii vorii vorèssov vorariov/vorarissov voree!
Lor (i) voeuren voreven vorarànn voeuren vorèssen vorarien/vorarissen voeuren!
infinid gerondi participi
voré vorend(o) vorud

L’esist on’altra forma de apofonia, a specc rispet a quella de prima, l’è quella de la trasformazzion de la "oeu" in "o" in lombard ocidental o "oeu" in "u" in lombard oriental per i verbi de la quarta conjugazzion compagn de "moeuver", "scoeuder", "noeuser", e “toeu” ch’hèm did sgiamò ch’a se conjuga compagn se ‘l fudess "toeuver"....

Moeuver (dialet milanes)
Indicativ present Indicativ imperfet Indicativ futur Consgiuntiv present Consgiuntiv passad Condizzional Imperativ present
Mi moeuvi movevi movaroo moeuva movessi movaria /movarissi -
Ti te moeuvet movevet movaree(t) moeuvet movesset movariet / movarisset moeuv!
Lù el /lee la moeuv moveva movarà moeuva movess movaria/movariss moeuva!
Nun moeuvom movevom movarèm moeuvom movessom movariom/movarissom movèm!
Vialter movii movevov movarii movii/moeuvov movessov movariov/movarissov movì!
Lor (i) moeuven moveven movarann moeuven movessen movarien/movarissen moeuven!
infinid gerondi participi
moeuver movend(o) movud

I apofonie a inn diferente infra el lombard ocidental e quell oriental (che ‘n so esempi rapresentativ l’è ‘l dialet muilanes) e il lombard oriental desgià che i conjugazzion di verb in lombard oriental inn diverse, de tucce i manere el so cologament l’è facil de capì, in su l’esempi del diale milanes apena fad vedè.

Verb iregolar domà in del participi passad[modifega]

Tanti verb a inn regolar in tute i so forme foeura che ‘l participi passad. I iregolartà in del participi passad a inn pussee comune in del dialet milanes risòpet ai alter dialet, inveci i dialet dialet lombard orientai ghe n’hann denter de men de iregolartà in di participi passad. I verbi regolar in di participi passad i poden vesser tirad arent a fa su di grup di verb con di iregolartà compagne, ben a podom notà che i participi passad iregolar, gh’habien ona regola in la soa iregolartà de lor. Chi de sota a gh’è la lista de quajvun di verbi regolar separad in grup. La sudivision in gruppi a segonda de la terminazzion la po ajutà a intuì per analogia comè che on participi passad d’on verb minga elencad in di tabele chì de sota l’è facil che ‘l sia.


Terminazzion in -ader[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -ader-as (IPA: /az/ - MI- )

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
evadere - evas MI-
dissuader - dissuas MI-
invader - invas MI-
persuader - persuas MI-
rader - ras MI-

Terminazzion in -arger[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -arger-ars (IPA: /ars/ - MI- )

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
sparger - spars MI-

Terminazzion in -arì /-arè[modifega]

Terminazzion in -parì / -parè[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: MI-

A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -arì /arè-ars (IPA: /ars/ - MI- ) de fianch de la forma regolar

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
parì / parè parud pars MI-
descomparì descomparid descompars MI-
comparì comparid compars MI-
varì / varè varud vars MI-

Terminazzion in -$arì con $ ≠ p[modifega]

A inn regolar

Terminazzion in -eder[modifega]

De do sillabe sole[modifega]

Senza ona regola ciara

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
ceder cedud - MI-
leder - les MI-

De pussee de do sillabe[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: MI-

A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -eder-ess (IPA: /ɛs/ - MI- ) de fianch de la forma regolar

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
suceder sucedud sucess MI-

Terminazzion in -eger / ensger, -enger o -iger[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: MI-

A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola frequenta (MI- ): -eger / enger / -iger-et (IPA: /ɛt/ - MI- ) despess de fianch de la forma regolar Ocio: Nanca in dialet milanes questi verb chì i gh’hann semper di forme iregolar; per esempi leger → legiud (ma non let)

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
coreger coregiud coret MI-
diriger dirigiud diret MI-
eriger - eret MI-
esiger esat MI-
lensger legiud MI-
protensger protegiud protet MI-
reger regiud ret[1] MI-
strensger strensgiud stret MI-
  1. quand che l’è per dì "governà" al participi passad a se drova "governad"

Terminazzion in -ender[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: MI-

A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola frequenta (MI- ): -ender-es (IPA: /ez/ - MI- ) di volte de fianch de la forma regolar, de rar domà regolar

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
difender difendud difes MI-
dipender dipendud dipes MI-
render res MI-
ofender - ofes MI-
pretender pretendud pretes MI-
condiscender - condisces MI-
discender - disces MI-
comprender comprendud compres MI-
imprender imprendud - MI-
intender intendud intes MI-
spender spendud spes MI-
stender stendud stes MI-
sospender sospendud sospes MI-
tender tendud tes MI-
vender vendud - MI-

Terminazzion in -erger o erder[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: MI-

A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -erder / erger-ers (IPA: /ɛrs/ - MI- ) de fianch de la forma regolar

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
disperder disperdud dispers MI-
perder perdud pers MI-
emerger emergiud emers MI-
somerger somergiud somers MI-

Terminazzion in -e$$ì con $ consonante[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: MI-

A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -e$$ì-e$$ud (IPA: /ɛ$$y:/ - MI- ) de fianch de la forma regolar

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
tegnì tegnid tegnud MI-
vegnì vegnid vegnud MI-
sentì sentid sentud MI-

Terminazzion in -eter[modifega]

Terminazzion in -meter[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: MI-

A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -eter-iss (IPA: /is/ - MI- ) de fianch de la forma regolar

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
ammeter ammetud ammiss MI-
meter metud miss MI-
prometer prometud promiss MI-

Terminazzion in -neter[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -eter-ess (IPA: /ɛs/ - MI- )

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
anneter - anness MI-
coneter - coness MI-

Terminazzion in -ider[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: MI-

A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -ider-is (IPA: /iz/ - MI- ) de fianch de la forma regolar

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
decider decidud decis MI-
divider dividud divis MI-
incider - incis MI-
intrider - intris MI-
recider - recis MI-
elider - elis MI-

Terminazzion in -inder[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -inder-iss (IPA: /is/ - MI- ) con ‘na quai ecezzion.

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
rescinder - resciss MI-
scinder - sciss MI-

Terminazzion in -inger -inguer o -enger[modifega]

Terminazzion in -$inger -$inguer -$enger con $ ≠ r[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: MI-

A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -inger /inguer/enger-int (IPA: /ĩ:t/ - MI- ) con ‘na quai ecezzion

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
distinguer - distint MI-
estinguer - estint MI-
spinger spingiud spint MI-
tenger tengiud tint MI-

Terminazzion in -imer[modifega]

Terminazzion in -rimer[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -imer-ess (IPA: /ɛs/ - MI- )

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
comprimer - compress MI-
oprimer - opress MI-
reprimer - repress MI-
imprimer - impress MI-
esprimer - espress MI-
deprimer - depress MI-

Terminazzion in -dimer[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -imer-ent (IPA: /ẽ:t/ - MI- )

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
redimer - redent MI-

Terminazzion in -ister[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: MI-

A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -ister-istid (IPA: /isti:/ - MI- ) de fianch de la forma regolar

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
assister assistud assistid MI-
esister esistud esistid MI-

Terminazzion in -oder[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -oder-os (IPA: /ɔz/ - MI- )

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
esploder - esplos MI-
roder - ros[1] MI-
  1. de solit se drova "rosegad"

Terminazzion in -olver[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -olver-olt (IPA: /ɔlt/ - MI- )

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
assolver - assolt MI-

Terminazzion in -onder[modifega]

Terminazzion in -fonder[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: MI-

A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -onder-us (IPA: /yz/ - MI- ) de fianch de la forma regolar

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
fonder fondud fus MI-

Terminazzion in -$onder con $ ≠ f[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: MI-

A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -onder-ost (IPA: /ɔst/ - MI- ) de fianch de la forma regolar

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
rispondere rispondud rispost MI-

Terminazzion in -order o -orrer[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: MI-

A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -order/-orer-ors (IPA: /ɔrs/ - MI- ) de fianch de la forma regolar

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
morder mordud mors MI-
ocorrer ocorrud ocors MI-
correr

correr

corrud

-

-

cors

(verbo transitivo)

(verbo intransitrivo)

MI-

MI-

Terminazzion in -oeu / -oeujer[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -oeu / oeujer-olt (IPA: /ɔlt/ - MI- )

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
toeu - tolt
toeuj
MI-

MI-(arc.)

distoeu - distolt MI-
regoeujer - racolt MI-

Terminazzion in -oeuder o -oeuver[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: MI-

A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -oeuder /oeuver-oss (IPA: /ɔs/ - MI- ) de fianch de la forma regolar

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
moeuver movud - MI-
moeuves - moss MI-
scoeuder scodud scoss MI-

Terminazzion in -ofrì[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: (MI- )
A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI- BG+

Regola general (MI- ): -ofrì-ofert (IPA: /u'fɛrt/ - MI- ) di volt de fianch de forme regolar che se usen pù.

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
ofrì
ofrì
- ofert
oferid
MI-

BG+

sofrì (sofrid) sofert MI-

Terminazzion in -oprì[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: BG+ MI-

A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -oprì-opert (IPA: /u'pɛrt/ - MI- ) di volt de fianch de forme regolar che se usen pù.

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
scoprì (scoprid) scopert MI-

Terminazzion in -omper[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: BG+

A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI- BG+

Regola general (MI- ): -omper-ot (IPA: /ɔt/ - MI- )
Regola general (BG+ ): -omper-ot (IPA: /ɔt/ - BG+ ) de fianch de la forma regolar

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
romper
romper
-
rompid
rot
rot
MI-

BG+

Terminazzion in -onger[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -onger-ont (IPA: /ũ:t/ - MI- ) de fianch de la forma regolar

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
vonger vongiud vont MI-

Terminazzion in -onner[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -onner-ost (IPA: /ɔst/ - MI- )

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
supponner - suppost MI-
disponner - dispost MI-
esponner - espost MI-
preponner - prepost MI-
proponner - propost MI-
suponner - supost MI-

Terminazzion in -orger[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: MI-

A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -orger-ort (IPA: /ɔrt/ - MI- ) de fianch de la forma regolar

Verb

regola -orger

Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
acorges acorgiud acort MI-
sorgere sorgiud sort[1] MI-
  1. domà in forma leteraria, de norma a se drova "nassud"

Terminazzion in -orì[modifega]

Squas tucc regolar foeura che on quaivun (varda la tabella chì de sota)

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
morì - mort MI-
dorì dorud

-

-

dorsud

(transititiv)

(intransitiv)

MI-

Terminazzion in [modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -ot (IPA: /ɔt/ - MI- )

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
condù - condot MI-
dedù - dedot MI-
indù - indot MI-
introdù - introdot MI-
prodù - prodot MI-
redù - ridot MI-
sedù - sedot MI-
tradù - tradot MI-

Terminazzion in -uder[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -uder-us (IPA: /yz/ - MI- )

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
acluder - aclus MI-
concluder concludud conclus MI-
deluder - delus MI-
eluder - elus MI-
escluder - esclus MI-
illuder - illus MI-

Terminazzion in -ulger[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -ulger-ult (IPA: /ylt/ - MI- )

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
indulger - indult[1] MI-
  1. de solit l’usen minga, se drova "havud clemenza"

Terminazzion in -umer[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -umer-ont (IPA: /ũ:t/ - MI- )

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
assumer assont MI-
presumer presont[1] MI-

Terminazzion in -uger[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -uger-ut (IPA: /yt/ - MI- )

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
distruger - distrut MI-

Terminazzion in -uter[modifega]

A inn regolar in ‘sti dialet chì: A inn iregolar in ‘sti dialet chì: MI-

Regola general (MI- ): -uter-us (IPA: /ys/ - MI- )

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
discuter - discuss MI-

Di alter participi passad iregolar minga classificabil in di cas de prima[2][modifega]

Verb Participi passad
forma regolar
Participi passad
forma iregolar
Dialet
coeuser

coeuser

cosud
-
cot
cocc
MI-

BG+

dervì dervid avert MI-
scernì scernid scelt MI-
scriver

scriver

scrivud
-
scrit
scricc
MI-

BG+

vedé vedud vist MI-
viver vivud vissud MI-
vorè vorud vorsud MI-
  1. foeura de l’ambient giuridich se drova "prusmad"
  2. i esisten domà in d’on quai dialet

Verbi difetos ch'i gh'hann domà el participi passad[modifega]

In lombard a gh’è di verb che esisten domà in forma de participi passad, la pussee part de lor l’è stada metuda denter domà in di dialet pussee italianizad, soratut in del milanes, adree a la ruzada se la lengua italiana. Per quest, de ‘sti verb chì l’è possibil a fa su domà i temp compost, inveci per i temp sempliz a gh’è bisogn de drovà di alter verb.

Participi passad
del verb difetos
Verb servibil
per i temp sempliz
Dialet
aces[1] pizzà MI-
adot tirà in ball, presentà MI-
aflit tormentà, tossegà MI-
assis setàss MI-
consont consumà MI-
cospers[2] sbrofà MI-
contus macà MI-
dilet havégh in del coeur MI-
fint fà finta MI-
intrus cascià dent a forza, cascià dent de sfros MI-
prefiss prefissà MI-
sciolt deslenguà MI-
trafit infilzà MI-
rosegad roder MI-
  1. drovad domà in forma leteraria
  2. drovad domà in forma leteraria

Verb difetos ch'i gh'hann minga el participi passad[modifega]

On quai verb l’è difetos per via de la mancanza del participi passad, che per quest el gh’hà de vesser ciapad de alter verb.

Verb difetos Participi passad de drovà
al post de quell che ‘l manca
Dialet
conquider conquistad MI-
incuter fad vegnì MI-
rediger compilad MI-