Và al contegnud

Modell:verb

De Wiktionary


→ Verb de la <eror ? coniugazzion>-<reg?> - ? - ausiliari: ??

<reg?> -

Sintassi[modifega]

{{verb|parametro 1|parametro 2|parametro 3|parametro 4|parametro 5}}

per verb frasai:

{{verb|parametro 1|parametro 2|parametro 3|parametro 4|parametro 5|parametro 6}}

indove:

Parametro 1: coniugazzion[modifega]

Con quel parametro chì te insegnet la coniugazzion del verb:

Coniugazzion Valor de dàgh
al parametro 1
1^ coniugazzion (verb che a l'infinid i finissen con ) 1
2^ coniugazzion (verb che a l'infinid i finissen con ) 2
3^ coniugazzion (verb che a l'infinid i finissen con -er o -ar) 3
4^ coniugazzion (verb che a l'infinid i finissen con ) 4
1^ o 4^ coniugazzion a segonda del dialet 1-4
3^ o 4^ coniugazzion a segonda del dialet 3-4
le soo nò ?

Parametro 2: coniugazzion incoativa[modifega]

Con quel parametro chì te insegnet se la coniugazzion incoativa del verb l'è incoativa:

Coniugazzion Valor de dàgh
al parametro 2
Verb minga incoativ ninc
0
Verb che l'è incoativ in tucc i dialet inc*
Verb che l'è incoativ ma minga in tucc i dialet inc
le soo nò ?

Se 'l verb l'è incoativ in del to dialet e te 'l se nò se l'è incoativ in tucc scrìv domà "inc"

Parametro 3: iregolarità[modifega]

Con quel parametro chì te insegnet la regolarità del verb:

Regolarità Valor de dàgh
al parametro 3
Verb regolar r
Verb che 'l gh'hà tante forme verbai iregolar ir
Verb iregolar domà in d'on quai dialet ir*
Verb che in d'on quaj dialet o in tucc l'è iregolar domà in del participi passad
come despiegad chichinscì
irpp
Verb che 'l gh'ha 'l participi passad irregolar domà in d'on quai dialet
come despiegad chichinscì
irpp*
Verb che 'l pò presentà l'iregolarità per apofonia
come despiegad chichinscì
a
L'union di du cas de prima irpp-a
Infinid e participi passad iregolar irpp-iri
Infinid e participi passad iregolar e anca irregolarità per apofonia (per esempi toeu) irpp-iri-a
Infinid iregolar, participi passad iregolar domà in d'on quai dialet (per esempi prodù, tradù...) irpp-iri*
le soo nò ?

Parametro 4: transitività[modifega]

Con quel parametro chì te insegnet la regolarità del verb:

Regolarità Valor de dàgh
al parametro 4
Verb domà intransitiv i
Verb domà transitiv t
Verb che 'l po vesser sia transitiv sia intransitiv t-i
Verb transitiv in forma riflessiva r
Verb transitiv costruid 'me se 'l fudess riflessiv t-r
Verb intransitiv costruid 'me se 'l fudess riflessiv i-r
Verb transitiv in forma riflessiva opur intransitiv costruid 'me se 'l fudess riflessiv r,i-r
Verb ausiliari a
le soo nò ?

Parametro 5: verb ausiliari[modifega]

Verb ausiliari

Verb ausiliar Valor de dàgh
al parametro 5
havé (lombard ocidental) - havégh (lombard oriental) h
vesser v
havé o vesser h-v
havé /havégh o vesser a segonda del dialet h/v[1]
nagot perché l'è domà on verb ausiliari a
le soo nò ?
  1. In quell cas chì, sota i definizzion, te gh'hee sgiontà on alter paragraf con el modell -ausiliari- indove che te gh'hee de despiegà come l'è che 'l verb ausiliari el muda a segonda del dialet

Parametro 6: verb frasal[modifega]

Scrìv "f" domà se 'l verb l'è frasal.

Verb ausiliar Valor de dàgh
al parametro 6
verb frasal f