Và al contegnud

toeu sgiò

De Wiktionary

Verb

toeu sgiò - scrivud con la Noeuva Ortografia Lombarda- dialet: MI-
→ Verb frasal de la 3^ coniugazzion - infinid e participi passad iregolar - transitiv - ausiliari: havé (in lombard ocidental e alpin)/havégh (in lombard oriental)

Coniugazzion ►►► varda Come coniugà i verb regolar L'infinid (che l'è el titol de la vos) e 'l participi passad a inn irregolar. Per el participi passad varda chichinscì.
  1. copià a l'uso de
  2. fà andà sgiò (el mangià) miss denter de la boca[1]
  3. fà diventà pussee sutil[2]
  4. a gh'è nò la definizzion; se te voeulet, tàcheghela[3]
  5. a gh'è nò la definizzion; se te voeulet, tàcheghela[4]
Note

varda toeu e sgiò

(definizzion 2) mandà sgiò
(definizzion 3) sutijà

Lengov A - Z
  • Circolo Filologico Milanese (2018). Dizionario Milanese. Antonio Vallardi, pag. 222. ISBN 978-88-6987-846-6. MI-
  • Francesco Cherubini, Vocabolario milanese-italiano, 1843, Vol. 4 pag. 416. MI-(arc.)