Và al contegnud

metes

De Wiktionary

Lombard[modifega]

Verb

metes - scrivud con la Noeuva Ortografia Lombarda- dialet: MI-
→ Verb de la 3^ coniugazzion - iregolar in del participi passad - transitiv in forma riflessiva - ausiliari: vesser

Coniugazzion ►►► varda Come coniugà i verb regolar El participi passad l'è irregolar. Per el participi passad varda: Verb iregolar domà in del participi passad
  1. (de situazzion, o senza soget[1]) cambià in del cors del temp che 'l ven
  2. (+ a + verb) tacà a fà come atività solita in la propria vita, o tacà a fà (senza volé marcà la durada de l'azzion in del cors del temp, ma domà el so principi) → → verb con fonzion servil → → varda anca ► Verb servil in lombard
  3. havégh su di vestid (quand che se voeul marcà la metuda)
  4. (+ a + agetiv) (de temp meteorologich) deventà
Esempi:
(1) La se met ben
(2) Lu el s'è metud a fà el lader
(3) La se met puranca ben
(4) El temp el se met al bell
Note
  1. el soget sotintes l'è "la situazzion"

Variant

Parolla Ortografia Dialet
mèttes Milanesa classica MI-
? Scriver Lombard -

Sillabazzion

mè | tes

Parnonzia

IPA: /'mɛtez/ (dialet: MI- )

Etimologia / Derivazzion

la gh'è nò l'etimologia; se te voeulet, tàcheghela

Termen correlad

(definizzion 3) metuda

Traduzzion

Lengov A - Z

Riferiment

  • Francesco Cherubini, Vocabolario milanese-italiano, 1841, Vol. 3 pag. 98 (MI-(arc.) )